Ana sayfa Sinema Bağımsız Filmler The Elephant Man | David Lynch

The Elephant Man | David Lynch

The Elephant Man

Yönetmen: David Lynch
Senaryo: David Lynch, Christopher De Vore, Eric Bergren
Oyuncular: Anthony Hopkins (Frederic Treves), John Hurt (John Merrick), Anne Bancroft (Mrs. Kendal), John Gielgud (Carr Gomm), Wendy Hiller (Mothershead), Freddie Jones (Bytes)
Türü: Biyografi, Drama, Tarih
Yapımcı Firma: Brooksfilms
Yapım Yılı: 1980
Ülkesi: İngiltere, ABD
Süresi: 124 dakika

The Elephant Man Filmin Konusu:

Asıl adı Joseph Carey Merrick’in yaşam hikâyesinin, farklı bir bakış açısıyla beyaz perdeye aktarıldığı “Elephant Man”, 19. yüzyıl İngiltere’sinde geçmektedir. Geçirdiği rahatsızlıktan dolayı tüm vücudu tamamen deformasyona uğrayan John Merrick halk arasına çıkmak zorunda kaldığında her tarafını kapatan bir kıyafet giymek zorundadır. Gezici bir sirkin idarecisi olan Bytes, John Merrick’i “Fil Adam” olarak Londra’da Victorian Freak Show da sergileyerek para kazanmaktadır.

The Elephant Man
The Elephant Man

London Hospital da cerrahlık yapan Frederick Treves, Victorian Freak Show’da “Fil Adam”ı keşfeder. Bu durum Mr. Treves’i bir doktor olarak meraklandırmıştır ve Mr. Treves, Bytes’e para ödeyerek John Merrick’i London Hospital’a getirir ve muayene ederek bir konferansta doktor arkadaşlarına sunar. Merrick’in en büyük problemi kafatasının normalden çok büyük olmasıdır. Bu yüzden uyumayı bile normal insanlar gibi yapamaz.

The Elephant Man

Bytes, John Merrick’i geri döndüğünde fiziksel olarak hırpalar, bu sırada Merrick için üzülen ufak çırak Mr. Treves’i bu konudan haberdar ederek fil adamı geri almasını sağlar. London Hospital’da, ilk başlarda kuşku ve endişe ile karşılanır “Fil Adam”. Görüntüsü o kadar korkunç ve insan dışıdır ki gören herkesi korkutabileceğini düşünen Mr. Treves onu karantina odalarından birine yerleştirir. Mr. Treves önceleri fil adamın zihinsel olarak da problemli olduğunu düşünse de bunun tam aksini savunur onu hastanede tutabilmek için.

Uzun çabalarından sonra kendisi de büyük bir sürpriz ile karsılaşır. Fil adam gerçekte okuyabiliyor ve konuşabiliyordur hatta aklını kullanarak sorulara cevap verebiliyordur. Zamanla herkesin de göreceği gibi aslında “Fil Adam”ın o korkunç görüntüsünün altında çok kibar, ince ruhlu ve insani bir şahsiyet yatmaktadır.

Sir Frederic Treves’in “The Elephant Man and other Reminiscenes” ve Asley Montagu’nun “The Elephant Man: A Study in Human Dignity” adlı kitaplarından sinemaya uyarlanan filmin yönetmenliğini David Lynch üstlenmiştir. “Elephant Man” 1981 yılında “En İyi Yönetmen” dahil toplam 8 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, “En İyi Film” ve “En İyi Erkek Oyuncu” dallarında Bafta Ödülleri kazanmıştı.

Filmin Fragmanı:

2 YORUMLAR

  1. muhteşem acıklı bir film fil adam..
    insanlara, ben fil değilim, hayvan değilim ben bir canlıyım diye haykırdığı sahne psikolojileri zorlamıştır..

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın